JEDNOTNÉ UČŇOVSKÉ ZKOUŠKY

Jako tomu bývá každý rok tak i letos začali v měsíci červen probíhat závěrečné zkoušky v učebních oborech. Tento rok, ale byly výjimečné v tom, že se školy mohli rozhodnout zda si připraví zkoušky svoje vlastní anebo podle jednotného zadání vytvořeného ministerstvem školství, které zkouší nový projekt podobný státním maturitám a sice zavést jednotné zkoušky v učebních oborech pro všechny školy.

Vzhledem k tomu, že téměř devadesát procent škol si vybralo formu jednotných závěrečných zkoušek tak vypadá, že jednotné zkoušky mají u nás budoucnost. Respektive od příštího roku by měli být jednotné zkoušky povinné, pouze letos měli učiliště možnost jít vlastní cestou u realizace zkoušek.

Tento druh zkoušek má opodstatnění samozřejmé, jde o to, aby se zajistilo, že všichni absolventi s výučním listem budou mít stejné schopnosti, znalosti a své řemeslo ovládali na stejné úrovni. Tímto by žáci měli i větší cenu na trhu práce, zajistila by se tím jaká si všeobecná úroveň jedinců s výučním listem. Na tvorbě těchto zkoušek se podílí mimo jiné i zaměstnavatelé, které nominovala Hospodářská komora ČR, kteří správně posoudí zda zadání odpovídá praxi.

Závěrečné zkoušky jsou i nadále složeny z praktické, písemné a ústní části. Rozdíl je v tom, že praktická zkouška odpovídá více poptávce trhu, tedy skutečné praxi a je zaměřena na konkrétní úkoly. V písemné zkoušce se také klade důraz na to, aby bylo jasné zda student daný obor chápe a nejedná se pouze o znalosti, které jsou naučeny před zkouškami nazpamět aniž by student chápal jejich smysl. Ústní zkouška nově obsahuje otázky ze světa práce, aby se zjistilo zda student má představu o tom co se od něj v reálném světě očekává, tato skutečnost je velice důležitá.

V některých oborech žáci v průběhu druhé poloviny třetího ročníku pracují na své závěrečné práci, kterou posléze obhajují u závěrečných zkoušek.