KVALITA NA VYSOKÝCH ŠKOLÁCH NENÍ ODPOVÍDAJÍCÍ

Mladší část naší populace spíše touží po vysokoškolském titulu a do budoucna se vidí jako úspěšní programátoři nebo manažeři a podobně. Samozřejmě ne vždy vysokoškolský diplom znamená jistotu získání dobře placené a atraktivní práce. Dnes slyšíme denně o tom, jak si vysokoškoláci stěžují, že mají problém svůj diplom uplatnit a tak není ani výjimkou, že sáhnou po práci, která je naprosto pod úroveň jejich vzdělání. Přitom i řemeslem se dají dnes vydělat pěkné peníze. V mnoha stavebních řemeslech si můžete přijít na slušné peníze jako například tesař a podobně. Mluvíme tady o částce i přes 30 tisíc korun.

Také se mluví o tom, že mladší generace natlačila vysoké školství k nezdravému navyšování kapacit. Jenže s příliš rychlým boomem zákonitě přišlo i snížení kvality. Fenomén soukromých škol a diplomy pomalu za docházku jsou toho živým důkazem.

Nekvalitní vzdělávání přitom nenajdeme jen na opovrhovaných soukromých školách, ale i na VŠE (pozn. red.: článek byl převzat ze serveru ilist.cz, který se primárně věnuje situaci na VŠE). Na síti Facebook se stala posledním hitem bakalářská práce studentky Fakulty mezinárodních vztahů, která popisuje prostory obchodního centra Nový Smíchov. Dočteme se, že v nákupním centru je přiměřená teplota, k nakupování hraje hudba, výkladní skříně jsou využívány a u pekárny voní pečivo.

Vypadá, že školám nezáleží až tak na kvalitě, ale především na kvantitě. Větší počet studentů pro ně samozřejmě znamená větší přínos peněz a tento zájem staví před kvalitu studentů a tak bakalářské práce viz. výše nejsou určitě ojedinělou výjimkou. Jediná pozitivní věc na této situaci je ta, že plán EU co se počtu vysokoškoláků týče postupně plníme, avšak pokud tato skutečnost jde ruku v ruce s faktem, že nám z vysokých škol odchází ne příliš mnoho kvalitně vystudovaných jedinců, je to určitě neefektivní a tato situace je zajisté tragická.

Stále se mluví o reformách avšak proběhly zatím jen malé změny jako rozdělení studia na bakalářské a magisterské. Je také přebytek humanitních oborů a nedostatek technických. Ministerstvo školství mluví o tom, že chce tyto věci změnit a tudíž klást větší důraz na kvalitu, ale zda se jedná pouze o nenaplněné skutky jako tomu bylo doposud ukáže až budoucnost.