Sněmovna odmítla senátní verzi konkurzů na ředitele škol

Ředitelé škol pravděpodobně budou nově jmenováni jen na šest let. Ti současní mají mít křeslo jisté nejdéle do konce července 2014 podle toho, jak dlouho jsou ve funkci. Počítá s tím novela školského zákona, kterou dne 20.12.2011 znovu schválila sněmovna, když úpravy navržené Senátem odmítla jako přinejmenším nadbytečné. Novelu, která také počet přihlášek na střední školy omezuje ze tří na dvě, nyní dostane k podpisu prezident Václav Klaus.

Omezení funkčního období na šest let se bude týkat ředitelů škol, jejichž zřizovatelem je stát, kraj nebo obec. Pak by zřizovatelé mohli vyhlásit nový konkurz. Povinné by to měli jen na návrh České školní inspekce nebo školské rady. První konkurzy by mohly být v polovině příštího roku. Senát kvůli tomu navrhoval zvláštní pasáž, která by podle něj jednoznačně vyloučila v nadcházejících dvou letech nutnost vypisovat výběrová řízení na místa nynějších ředitelů.

Senátor KDU-ČSL Stanislav Juránek poznamenal, že by se to týkalo 6000 případů. Jen ve Středočeském kraji by prý muselo skončit 153 ředitelů, v Jihomoravském 151 a v Pardubickém kolem stovky. Sněmovní verze podle něj vyvolá do budoucna řadu pracovně právních sporů a ministerstvo školství by jim muselo čelit v některé z příštího norem. Senátní variantu podpořil jako "cizelovanější" také ministr školství Josef Dobeš (VV) vzhledem k tomu, že sněmovní verze prý umožňuje dva právní výklady. Úpravy Senátu ale nakonec získaly podporu jen od zástupců KSČM a Věcí veřejných, zatímco poté pro sněmovní znění hlasovalo 171 ze 182 přítomných poslanců.

Pochybnosti o správnosti poslanecké varianty vyvracela například předsedkyně sněmovního školského výboru Anna Putnová (TOP 09). "Nebudeme tady mít tisíce konkurzů," přidala se místopředsedkyně výboru Jaroslava Wenigerová (ODS) a dodala, že podle novely by současní ředitelé škol museli skončit pouze v případě, pokud by se zřizovatelé škol rozhodli v období od počátku února do konce dubna na tato místa vyhlásit výběrové řízení. "My jsme dali zřizovatelům možnost, že mohou a nikoli musí odvolat ředitele škol," podotkla také členka výboru Vlasta Bohdalová (ČSSD).

Zavedení šestiletého funkčního období má ochránit ředitele škol před přílišnými zásahy zřizovatelů. Na druhé straně má ale umožnit ředitele odvolat pro nespokojenost s vedením školy v případech, kdy formálně má vše v pořádku.

Novela také omezuje snahu Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT) utajovat informace o způsobu přípravy a výběru zadání společné části maturitní zkoušky. Nově bude moci tyto údaje skrývat jen do konce maturitního období. Novela má také usnadnit vznik firemních mateřských škol, zpřísňuje povolování odkladu povinné školní docházky a také kontrolu uznávání vysvědčení ze zahraničních škol.

Předloha počítá také s tím, že se žáci budou moci nově hlásit jen na dvě střední školy. Nyní mají možnost podat tři přihlášky. Norma rovněž z pěti na deset pracovních dní prodlužuje lhůtu, v níž má přijatý uchazeč nebo jeho zákonný zástupce potvrdit úmysl vzdělávat se na vybrané škole odevzdáním zápisového lístku.

Některé změny, které má zavést novela školského zákona

- Zavedení šestiletého funkčního období pro ředitele škol zřizovaných ministerstvem, krajem nebo obcí. Zřizovatelé škol budou moci na závěr šestiletého období rozhodnout o vypsání konkurzu na místo ředitele školy. Povinně bude výběrové řízení vypsáno na návrh České školní inspekce nebo školské rady. Důvodem pro odvolání už nebude dosažení 65 let věku.

- Současní ředitelé škol mají mít místo jisté do 31. července 2012, vedou-li školu šest a více let. V případě tří až šesti let končí 31. července 2013. Vedou-li školu po dobu kratší než tři roky, končí 31. července 2014.

- Uchazeči o středoškolské studium budou moci podat přihlášky na nejvýše dvě školy; nyní jsou to tři.

- Z pěti na deset pracovních dní se prodlužuje lhůta, v níž má přijatý uchazeč nebo jeho zákonný zástupce potvrdit úmysl vzdělávat se na vybrané škole odevzdáním zápisového lístku.

- Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT) bude moci tajit informace o způsobu přípravy a výběru zadání společné části maturitní zkoušky jen do konce zkušebního období.

- Kvůli odborné praxi budou moci odborné školy rozšířit vyučovací dobu až na 40 hodin týdne, aby výcvik odpovídal běžné pracovní době.

- Absolventi některých středních odborných škol s maturitou by měli dostávat vedle maturitního vysvědčení i samostatný výuční list.

- Zahraniční školy v Česku, které vyučují podle zahraničního vzdělávacího programu, budou muset mít povolení ministerstva školství k poskytování povinné školní docházky. Žáci těchto škol budou muset absolvovat zkoušky z vybraných předmětů ve školách zapsaných do českého rejstříku škol.

- Firmy si budou moct jednodušeji zřídit vlastní mateřské školky nebo požádat o poskytnutí služby jinou mateřskou školu, která dostane možnost vytvořit "odloučené pracoviště". Zřizovatelé firemních školek budou moct ovlivňovat výběr dětí.

- Pokud mateřskou školu bude dítě navštěvovat pravidelně jen na část provozní doby, na zbývající čas bude moci být do školky přijato další dítě.

- K žádosti o odklad zahájení povinné školské docházky bude třeba jak doporučení příslušného školského poradenského zařízení, tak odborného lékaře nebo nově klinického psychologa.

- Školy nebudou muset každoročně samostatně zpracovávat vlastní hodnocení školy, které bude nově součástí výroční zprávy školy.

- Novela ruší povinnost základních škol vydávat žákovi v posledním roce jeho pobytu na škole výstupní hodnocení.

- Mezi příjmy škol budou nově ze zákona započítávány dotace z fondů Evropské unie.

Zdroj: Česká tisková kancelář