Soukromé mateřské školy

Soukromé mateřské školy jsou dobrý byznys a jejich počet poroste, naopak řada privátních středních škol kvůli úbytku žáků ani nevybírá školné a peníze hledá jinde. Za posledních deset let přibyl téměř trojnásobek soukromých mateřských škol, naopak počet soukromých středních škol klesl z 361 na 306. V posledních letech stále přibývá dětí nastupujících do školek a na první stupeň základních škol, kdežto na střední školy přicházejí populačně slabé ročníky. Ještě v roce 2003 bylo soukromých školek jen 74 a navštěvovalo je 3310 dětí. V tomto školním roce dochází do 249 školek přes 8500 předškoláků. Soukromým školkám se daří hlavně v Praze. Boom soukromých zařízení pro malé děti se týká hlavně Prahy. Není výjimkou, že měsíční školné se pohybuje kolem 15 tisíc korun, školky však poskytují různé nadstandardní služby. Kromě přijímání dětí od dvou let nabízejí třeba dlouhou otevírací dobu. Rodiče jsou ochotni platit jen proto, že kvůli nedostatečné kapacitě obecních školek nemají kam jinam své děti dát. Díky vysoké poptávce privátní mateřské školy ještě přibudou, v menší míře se může zvýšit i počet soukromých základních škol. Ty už na tom ale zdaleka nejsou finančně tak dobře, dětí totiž přibývá jen pomalu. Od roku 2003 se počet soukromých základních škol zvýšil z 92 na 105. Většina rodičů preferuje státní mateřské školy, protože na soukromé nemá peníze. Zatímco ve státem zřízených ústavech vás školné vyjde v řádech stokorun, soukromá školka stojí tisíce. Je příčina ukryta v nedostatečné kapacitě státních školek? Malé dítě, to je požehnání pro každou rodinu. Zároveň ale sebou přináší výraznou finanční zátěž. Nejprve rodina přichází o část příjmu, když jeden z rodičů nastupuje na rodičovskou dovolenou. Po jejím konci zase nastává problém s umístěním dítěte do mateřské školy či do jeslí. Jak je tato péče nákladná, a je vůbec dostupná? Státní školka není drahá. Nabídka náhodně vybraných mateřských škol v Praze, Brně a Chebu. Tedy ve třech městech, která nastíní stav v hlavním, krajském a bývalém okresním městě.  Můžete si tak udělat představu o tom, na kolik vás umístění potomka do mateřské školky může vyjít. 

Přehled měsíčního školného ve státních mateřských školách a stravného na den (v Kč): Mládežnická Praha 10, 530,-, 30,-; Na Balkáně Praha 3, 650,-, 30,-; Blatenská Praha 4, 610,-, 28,-; MŠ Adélka Brno, 400,-, 580,-/měsíc; MŠ Beruška Brno, 470,-, 28,-; MŠ Bayerova Brno, 500,-, 28,-; MŠ Pohádka Cheb, 300,-, 26,-; MŠ Sluníčko Cheb, 300,-, 26,-. Soukromé školy jsou v porovnání s těmi státními několikrát dražší, zvláště v Praze. Výměnou za to nabízejí osobnější přístup k vašemu dítěti a možnost rozvoje, ať už jazykového či dovednostního. V Chebu žádná soukromá mateřská školka není, proto  jsou uvedené údaje pouze ze soukromé mateřské školky z Prahy a Brna. V cenách je již zahrnuto stravné. Přehled celodenního/měsíčního školného a polodenního/měsíčního školného v mateřských školáchv Kč: MŠ Kaňka Praha 10, 10900,-, 9900,-;MŠ Veverka Praha 3, 11090,-, 5550,-; MŠ Na zámku Praha 4, 12900,-, 7200,-; MŠ Creative Brno, 4900,-, 3300,-; MŠ Mary Poppins Brno, 6800,-, 5900,-; MŠ Cipísek Brno, 6100,-, 5300,-. Pokud své dítě mladší tří let chcete umístit do jeslí, pak se připravte na to, že zaplatíte (jak ve státních, tak soukromých institucích) o 10 až 20 % více. Při pohledu na obrovský cenový rozdíl ve státní a soukromé sféře vás nejspíše okamžitě napadne, že důvodem vysokých cen u soukromých školek ve velkých městech je nedostatečná kapacita radnicemi spravovaných mateřských škol. Proto, přesně v duchu elementárních ekonomických zákonů, táhne vysoká poptávka ve spolupráci s nízkou nabídkou tržní cenu nahoru.

Kritéria pro přijetí na státní mateřskou školu. Přednostně přijímány jsou děti, které odpovídají těmto požadavkům: trvalý pobyt zákonného zástupce dítěte je na území města/městské části, ve které daná mateřská školka působí, dítě je v posledním roce před zahájením povinné školní docházky, nebo má roční odklad k nástupu povinné školní docházky, zákonný zástupce dítěte má ukončenou rodičovskou dovolenou. Školky si dále mohou nastavovat libovolné parametry pro přijetí. Dále vám tak například může pomoci, pokud jste zaměstnáni ve školství, nebo také to, že mateřskou školu již navštěvuje váš dříve narozený potomek. Konečné slovo má podle zákona vždy ředitel mateřské školy. S kritérii, ať už jsou jakákoli, si nemusí příliš lámat hlavu lidé v Chebu. Tamní kapacita městem spravovaných mateřských škol plně pokrývá poptávku. Podle informací z odboru školství, tělovýchovy a kultury budou požadavky na umístění dětí zabezpečeny (na rozdíl od některých měst a obcí v České republice), neboť kapacita mateřských škol jako celku je v Chebu dostačující. Svědčí o tom i to, že v současnosti lze v chebských školkách obsadit ještě dalších 90 volných míst, píše se v Radničních listech tohoto západočeského měs­ta. Jaká je ale situace v Praze, kde školné v soukromých mateřských školách převyšuje úhradu za školné ve školách spravovaných městem i více než 10násobně? 700 přijatých dětí z 1000 přihlá­šených, říká nám do telefonu úřednice školského odboru na Praze 10. Její slova potvrzují v MŠ Mládežnická, kde nám sdělují, že počet odmítnutých žádostí dosahoval cca 1/3 z celkového počtu. Na Praze 3 je to zase podle pracovnice stejného odboru tak, že pokud žádost splňovala dvě základní podmínky – dítě starší tří let s adresou trvalého bydliště na Praze 3 – pak bylo do mateřské školky umístěno, a nabídka se tak pokryla s poptávkou. Celkový počet žádostí zde činil 775. Zde máme nesoulad s tvrzením MŠ Na Balkáně (rovněž Praha 3), která na náš mailový dotaz o poměru mezi počtem žádostí a počtem zamítnutí odpověděla takto: 51 žádostí, 13 přijatých nových dětí.

 

 

 

 kliknutím náhled zvětšíte