Začala generálka testování žáků 5. a 9. tříd

Na školách dnes odstartovala generálka testů v 5. a 9. třídách, test z matematiky hned ráno napsalo 14.000 žáků. Děti znají i výsledky, testy se totiž vyplňují na počítači a jsou vyhodnocovány automaticky. Novinářům to dnes řekli zástupci České školní inspekce, která testování pořádá. Do generálky se zapojí zhruba 165.000 školáků z 3700 základních škol a odpovídajícího ročníku nižších gymnázií. Řada odborníků ale testy kritizuje, někteří rodiče nesouhlasí, aby se jejich děti do testů zapojily.

 

Podle inspektorů se zatím objevily jen malé technické problémy, například že škole přestalo fungovat internetové připojení, nebo byl omylem spuštěn požární poplach v budově, kde se vyřizují telefonické dotazy škol k testování.

 

Školy mohou testy pořádat do 8. června, děti vyplňují testy z češtiny, matematiky a cizího jazyka, v naprosté většině z angličtiny. Testy jsou nastaveny na ověřování minimální požadované úrovně znalostí, měl by je tedy zvládnout i čtyřkař. "Zvládli je i šikovní čtvrťáci," komentoval úroveň testů pro 5. třídu Petr Suchomel z České školní inspekce.

 

První část testu ověřuje základní znalosti, pokud v ní žáci uspějí, postupují do druhé, vyšší verze testu. Výsledky pak dostanou za obě části zvlášť. Školáci se hned po ukončení testu dozví, na kolik procent jej napsali. Kompletní zadání svého testu se dozví až v den, kdy test z daného předmětu s určeným množstvím otázek dopíšou všichni žáci. Testy jsou sice generovány každému dítěti zvlášť, otázky se ale mohou opakovat. Mění se jen pořadí otázek, aby děti nemohly opisovat.

 

Systém prý neumožňuje na základě výsledků testů vytvářet pořadí žáků, jednotlivých tříd nebo škol, z čehož byly v minulosti obavy. "Nepůjdou dělat žebříčky," slíbil Kamil Melichárek, který má hladký průběh testování na starosti. Smyslem je zastavit propad znalostí českých žáků, podle mezinárodních srovnání se totiž malí Češi zhoršili nejvíc ze všech států.

 

"Budeme se dívat na tu základní úroveň, a tam pokud bude trvale, to znamená třeba i v příští generální zkoušce, výrazně riziková úspěšnost, tak určitě půjdeme do té školy se podívat a hledat ty příčiny," dodal.

 

Část rodičů se sdružila proti testování v iniciativě. "Nechceme školu, kde budou děti jen nacvičovat testy na zlepšení výkonu a jen opakovat krátkodobě zapamatované znalosti bez hlubšího porozumění a bez schopnosti je v životě využít," tvrdí. Dopis požadující zastavení testování podepsali třeba odborníci z pedagogických fakult Karel Rýdl a Ondřej Hausenblas nebo dětský psycholog Václav Mertin.

 

Pokud by si rodiče výslovně nepřáli, aby se jejich dítě do testování zapojilo, školy by jim podle Melichárka měly vyhovět. "Nemáme informace, že by nějaká škola odmítla (účast v generálce)," dodal Melichárek s tím, že výjimkou jsou jen školy při léčebnách nebo speciální školy, které účast nemají povinnou.

 

"Srovnávací testy v 5. a 9. třídě vidím jako nezbytnou zpětnou vazbou kvality a profesionality výuky, a to jak pro učitele, rodiče a jejich děti, tak i pro vedení školy," nechal se dnes slyšet i exministr školství Josef Dobeš (VV), který s nápadem na testování přišel. Podle náměstka ministra školství Ladislava Němce úřad ani pod novým vedením neuvažuje o případných změnách v projektu testování.

 

Tříletý projekt vyjde na 300 milionů korun, peníze jdou z EU. Samotné testování vyjde na 92 milionů, po technické stránce jej zajišťuje firma Sapcon. Kromě testů je součástí projektu tvorba nové metody pro hodnocení vzdělávání. Vzniknout by měla elektronická databáze úloh z různých předmětů, které by mohli využívat kantoři při výuce, ale i děti při procvičování látky doma. Naostro by mělo být testování spuštěno v roce 2014.

 

Zdroj: Česká tisková kancelář